Indywidualne porady prawne
Kwestia posiadania NIP przez osoby będące uchodźcami z Ukrainy ma przede wszystkim znaczenie w kontekście możliwości podjęcia pracy zarobkowej na terenie Polski. W związku z tym w dzisiejszym artykule zastanowimy się nad samą procedurą nadawania numeru NIP oraz kwestią konieczności posiadania takiego identyfikatora przez osoby z Ukrainy.
W zakresie tematyki wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy należy sięgnąć do treści ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W art. 22 ww. ustawy czytamy, że obywatel Ukrainy jest uprawniony do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:
W powiadomieniu, o którym mowa, podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy przekazuje:
Należy zatem zwrócić uwagę, że w opisanym przypadku obywatel Ukrainy posługuje się numerem PESEL, o ile taki został nadany.
W myśl art. 4 ust. 1 ww. ustawy obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za legalny, na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie wykonawczym gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nadaje się numer PESEL.
WAŻNE!
Nowe przepisy umożliwiają obywatelom Ukrainy podejmowanie pracy zarobkowej na terenie Polski na podstawie numeru PESEL, o ile taki został nadany.
Należy przypomnieć, że na potrzeby dokonywania rozliczeń podatkowych osoba fizyczna posługuje się identyfikatorem podatkowym.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników identyfikatorem podatkowym jest:
Jak zatem widać osoba fizyczna może posługiwać się w rozliczeniu podatkowym albo numerem NIP, albo numerem PESEL. Przy czym należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy i ewidencji ludności w rejestrze PESEL gromadzone są dane:
Zasadniczo zatem cudzoziemcy niemający miejsca zamieszkania na terytorium RP powinien posługiwać się numerem NIP. Jednakże specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa stanowi akt szczególny, który dopuszcza możliwość nadawania uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL.
WAŻNE!
Uchodźmy z Ukrainy mają prawo do otrzymania numeru PESEL. W rezultacie to PESEL stanowi ich identyfikator podatkowy.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy osoba z Ukrainy zamierza prowadzić w Polsce działalność gospodarczą. W takim bowiem przypadku konieczne jest posiadanie numeru NIP.
Przypomnijmy zatem, że podatnicy polskiego podatku są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.
Zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko, imię (imiona), imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer PESEL, jeżeli został nadany.
Zgłoszenie identyfikacyjne dokonywane jest na podstawie dokumentu NIP-7.
Warto wskazać, że w takim dokumencie jako adres zamieszkania można podać zarówno adres polski, jak i zagraniczny.
WAŻNE!
Obywatele z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer NIP, mają taką możliwość poprzez złożenie dokumentu NIP-7.
Podsumowując, należy wskazać, że wprowadzone przepisy jako identyfikator podatkowy osób przybywających z Ukrainy ustanawiają numer PESEL. Nie wyklucza to jednak możliwości uzyskania przez obywateli Ukrainy numeru NIP.
Chciałbyś pomóc uchodźcom z Ukrainy i zatrudnić ich w swojej firmie na terenie Polski? Nie wiesz jakich formalności należy dopełnić zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika? Zadaj pytanie prawnikowi wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu