Podatnicy udzielający pomocy na rzecz ofiar wojny w Ukrainie mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci możliwości potraktowania dokonywanych darowizn i nieodpłatnych świadczeń jako kosztów uzyskania przychodów. Odbywa się to jednak w określonych warunkach, dlatego też warto przeanalizować konkretne regulacje w tym zakresie.
W zakresie kosztów uzyskania przychodów należy wskazać na treść art. 22 ust. 1 ustawy PIT – kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.
W konsekwencji, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełnić następujące warunki:
Tutaj należy wskazać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT nie uważa się za koszt uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju, z tym że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.
Dotychczasowe regulacje wskazywały zatem, że darowizny na rzecz innych podmiotów niż organizacje pożytku publicznego nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
WAŻNE!
W dotychczasowym stanie prawnym kosztem podatkowym mogłaby być wyłącznie darowizna artykułów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Inne darowizny były wykluczone z kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa do ustawy PIT wprowadzono art. 52zf ust. 1 ustawy PIT, który podaje, że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:
W kontekście tak skonstruowanego przepisu zwróćmy uwagę na kilka istotnych jego elementów. Po pierwsze, rozszerzono możliwość potraktowania darowizn jako koszt podatkowy w przypadku ich dokonywania na rzecz innych podmiotów niż organizacje pożytku publicznego. Ponadto nie ma tu już ograniczenia wyłącznie do produktów spożywczych. Po drugie, mamy do czynienia z normą prawną o ograniczonym czasowo charakterze. Przepis dotyczy bowiem darowizn dokonanych od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r. Po trzecie, wprowadzono zasadę braku możliwości podwójnego ujmowania w kosztach tego samego wydatku. Jeżeli zatem podatnik wydatek na nabycie lub wytworzenie potraktuje jako koszt podatkowy w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie może go ponownie ująć w kosztach w oparciu o art. 52zf ustawy PIT. I po czwarte – darowizna musi być przeznaczona na cele służące przeciwdziałaniu skutkom działań wojennych w Ukrainie.
Zwrócić należy uwagę, że z kategorii kosztów podatkowy art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy PIT wyłącza nie tylko darowizny, ale także i nieodpłatne świadczenia.
Przez świadczenia nieodpłatne rozumieć należy wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia, prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Jak stanowi art. 52zf ust. 2 ustawy PIT – kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na rzecz podmiotów wymienionych w ust. 1, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne. To zatem oznacza, że nie tylko darowizny, ale i nieodpłatne świadczenia mogą stanowić koszt podatkowy. W tym zakresie obowiązują analogiczne zasady, co w przypadku darowizn.
WAŻNE!
Wprowadzone przepisy pozwalają podatnikom prowadzących działalność gospodarczą na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń na rzecz wskazanych podmiotów na cele potrzebujących z Ukrainy.
Nowe regulacje wprowadzone w zakresie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie poszerzają możliwość uznania za koszt podatkowy świadczeń związanych ze wsparciem ofiar wojny. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje zasada braku możliwość podwójnego ujmowania tego samego wydatku w kosztach podatkowych.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami...
>> więcej informacji o autorze