Do przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych stosujemy stawkę podatku wynikającą z tzw. skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Przepis ten zawiera pewne progi podatkowe wpływające na wysokość podatku do zapłaty. W artykule przyjrzymy się dokładnie, od jakich kwot należy obliczać drugi próg podatkowy.
Nasze rozważania należy rozpocząć od analizy treści art. 27 ust. 1 ustawy PIT, który podaje, że podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 29-30f, pobiera się od podstawy jego obliczenia według następującej skali podatkowej:
Jak zatem widać, próg podatkowy został ustanowiony na poziomie 120 000 zł podstawy obliczenia podatku.
Ustawa PIT wprowadza więc tzw. progresją szczeblową, w ramach której podstawa opodatkowania dzielona jest na części o określonej wysokości i od tych części obliczany jest podatek według odrębnej stawki podatkowej. W aktualnym stanie prawnym mamy wyszczególnione dwa przedziały podatkowe.
Istotnym elementem skali podatkowej jest również kwota wolna od podatku, która wynika z przemnożenia najniższej stawki podatkowej przez kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 000 zł. W tym miejscu warto też dodać, że nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku nie zwalnia podatnika z obowiązki złożenia rocznego zeznania podatkowego. Art. 45 ust. 1 ustawy PIT, stanowiący o obowiązku składania rocznych zeznań podatkowych, nie zwalnia podatników z tego obowiązku tylko z uwagi na nieprzekroczenie kwoty wolnej od podatku.
WAŻNE!
Próg podatkowy określony w art. 27 ust. 1 ustawy PIT dotyczy podstawy obliczenia podatku.
Kolejnym przepisem, który należy w tym zakresie przywołać, jest art. 26 ust. 1 ustawy PIT, który podaje, że podstawą obliczenia podatku – z zastrzeżeniem wyjątków tam przewidzianych – jest dochód po odliczeniu konkretnych kwot. W kwestii dochodu to nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 ustawy PIT). Następnie, od tak ustalonego dochodu odliczamy kwoty, o których stanowi art. 26 ust. 1 ustawy PIT. Przepis ten dotyczy kwot:
Podkreślenia zatem wymaga, że próg podatkowy określany jest poprzez wielkość podstawy obliczenia podatku. Mówiąc zatem precyzyjnie, nie jest to kwota przychodu czy też kwota dochodu (chyba że podatnik nie dokonuje żadnych odliczeń, wtedy podstawa obliczenia podatku równa jest kwocie dochodu).
WAŻNE!
Drugi próg podatkowy jest ustalany w oparciu o dochód (będący różnicą pomiędzy przychodem a kosztem) pomniejszony o przysługujące odliczenia.
Wejście w drugi próg podatkowy powoduje zastosowanie 32% stawki podatkowej, co stanowi znaczne obciążenie finansowe. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się preferencyjne rozliczenie małżonków. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 2 ustawy PIT – małżonkowie pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
W przypadku zastosowania tego rozwiązania zsumowany łączny dochód małżonków najpierw dzielimy na pół, następnie obliczamy podatek i mnożymy go przez dwa. Takie rozwiązanie pozwala małżonkom uciec z drugiego w pierwszy próg podatkowy na skutek podzielenia łącznych dochodów. Wspólne rozliczenie obejmuje również małżonków, jeżeli jeden z nich w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
WAŻNE!
Sposobem na uniknięcie opodatkowania 32% po przekroczeniu drugiego progu podatkowego jest wspólne rozliczenie z małżonkiem.
Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, należy zatem zaznaczyć, że drugi próg podatkowy należy obliczać od podstawy obliczenia podatku, a więc od dochodu po pomniejszeniu o przysługujące zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy PIT odliczenia.
Wejście w życie Nowego Polskiego Ładu spowodowało wiele zmian w podatkach i przepisach, których do końca nie rozumiesz? Chcesz zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie podatków? Nasi prawnicy czekają z pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami...
>> więcej informacji o autorze