W lipcu ubiegłego roku podpisałem umowę na zakup i montaż pompy ciepła w moim domu. Termin został ustalony na 24 listopada 2022 r. Do dzisiaj umowa nie została zrealizowana. Nawet nie otrzymałem pompy, a wykonawca poinformował mnie, że nadal nie dostał pompy od producenta. W umowie jest zapis, że jeżeli którakolwiek ze stron wypowie umowę przed dostarczeniem sprzętu, to płaci karę w wysokości 2000 zł. Jednakże w związku z faktem, że mijają już ponad 2 miesiące od terminu z umowy, to przez ten czas muszę opalać dom ekogroszkiem, co generuje dodatkowe koszty (1500–2000 zł na miesiąc). Chciałbym, aby umowa została zrealizowana, ponieważ nie chcę stracić miejsca w kolejce do pompy. Chciałbym również uzyskać zwrot poniesionych przeze mnie wydatków na ogrzewanie domu w związku z opóźnieniem w wykonaniu umowy. Jakie mam możliwości? Co mogę zrobić?
W mojej ocenie, jeżeli nie chce Pan od umowy odstąpić – powołując się np. na wadę oświadczenia woli – to powinien Pan oprzeć się na przepisach dotyczących umowy o dzieło. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”.
Umowa o dzieło jest umową, przez którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zamawiający zaś zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowi przedmiotowo istotny element umowy o dzieło – jest to więc umowa zawsze odpłatna. Jeżeli dzieło jeszcze nie zostało zakończone, a właściwie montaż nie został rozpoczęty (pomimo upływu terminu), należy zwrócić uwagę na przepisy w tym zakresie.
Zgodnie z treścią art. 635 K.c. „jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 636 § 1 K.c. „Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie”. Zaznaczę, iż wykonanie prawa odstąpienia na podstawie art. 635 K.c. pociąga za sobą skutki określone w art. 494 K.c. W konsekwencji strony są zobowiązane do zwrotu świadczeń oraz naprawienia wynikłej stąd szkody.
Zgodnie bowiem z art. 494 § 1 K.c. „Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania”.
Wobec powyższego, w przypadku odstąpienia od umowy, wykonawca będzie miał obowiązek naprawić Panu powstałą szkodę na skutek braku wykonania umowy, a więc to, co Pana interesuje – zwrot za opał. Z uwagi na powyższe, a więc brak zachowania umówionego terminu, proponuję skierować do wykonawcy ostateczne oświadczenie pisemne do wyznaczenia ostatecznego terminu pod rygorem odstąpienia od umowy – powołujące się na przepis art. 635 K.c. Jeżeli nie dojdzie do polubownego zakończenia sporu – pozostaje jedynie droga sądowa.
Niezrealizowana umowa na montaż pompy ciepła może prowadzić do poważnych problemów, takich jak dodatkowe koszty ogrzewania czy konieczność odstąpienia od umowy. Kluczowe w takiej sytuacji jest dokładne przeanalizowanie umowy i skorzystanie z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy o dzieło. Zamawiający mają prawo domagać się odszkodowania za poniesione straty oraz mogą odstąpić od umowy, gdy wykonawca nie dotrzymuje ustalonych terminów. Warto również podjąć próbę polubownego rozwiązania sporu, a w razie potrzeby skierować sprawę na drogę sądową.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych i umów, dostosowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby szybko i wygodnie rozwiązać swoje problemy prawne bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Katarzyna Bereda