Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Opóźniona realizacja umowy na pompę ciepła, jak dochodzić swoich praw?

W lipcu ubiegłego roku podpisałem umowę na zakup i montaż pompy ciepła w moim domu. Termin został ustalony na 24 listopada 2022 r. Do dzisiaj umowa nie została zrealizowana. Nawet nie otrzymałem pompy, a wykonawca poinformował mnie, że nadal nie dostał pompy od producenta. W umowie jest zapis, że jeżeli którakolwiek ze stron wypowie umowę przed dostarczeniem sprzętu, to płaci karę w wysokości 2000 zł. Jednakże w związku z faktem, że mijają już ponad 2 miesiące od terminu z umowy, to przez ten czas muszę opalać dom ekogroszkiem, co generuje dodatkowe koszty (1500–2000 zł na miesiąc). Chciałbym, aby umowa została zrealizowana, ponieważ nie chcę stracić miejsca w kolejce do pompy. Chciałbym również uzyskać zwrot poniesionych przeze mnie wydatków na ogrzewanie domu w związku z opóźnieniem w wykonaniu umowy. Jakie mam możliwości? Co mogę zrobić?

Opóźniona realizacja umowy na pompę ciepła, jak dochodzić swoich praw?

Montaż pompy a umowa o dzieło

W mojej ocenie, jeżeli nie chce Pan od umowy odstąpić – powołując się np. na wadę oświadczenia woli – to powinien Pan oprzeć się na przepisach dotyczących umowy o dzieło. Zgodnie z treścią art. 627 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia”.

Umowa o dzieło jest umową, przez którą przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zamawiający zaś zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowi przedmiotowo istotny element umowy o dzieło – jest to więc umowa zawsze odpłatna. Jeżeli dzieło jeszcze nie zostało zakończone, a właściwie montaż nie został rozpoczęty (pomimo upływu terminu), należy zwrócić uwagę na przepisy w tym zakresie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niedotrzymanie umowy przez wykonawcę

Zgodnie z treścią art. 635 K.c. „jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła”.

Zgodnie natomiast z treścią art. 636 § 1 K.c. „Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie”. Zaznaczę, iż wykonanie prawa odstąpienia na podstawie art. 635 K.c. pociąga za sobą skutki określone w art. 494 K.c. W konsekwencji strony są zobowiązane do zwrotu świadczeń oraz naprawienia wynikłej stąd szkody.

Zgodnie bowiem z art. 494 § 1 K.c. „Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania”.

Wobec powyższego, w przypadku odstąpienia od umowy, wykonawca będzie miał obowiązek naprawić Panu powstałą szkodę na skutek braku wykonania umowy, a więc to, co Pana interesuje – zwrot za opał. Z uwagi na powyższe, a więc brak zachowania umówionego terminu, proponuję skierować do wykonawcy ostateczne oświadczenie pisemne do wyznaczenia ostatecznego terminu pod rygorem odstąpienia od umowy – powołujące się na przepis art. 635 K.c. Jeżeli nie dojdzie do polubownego zakończenia sporu – pozostaje jedynie droga sądowa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład opóźnionego montażu pompy ciepła z winy producenta

Pan Marek w październiku ubiegłego roku podpisał umowę na zakup i montaż pompy ciepła. Przewidywany termin realizacji wynosił 3 miesiące, a instalacja miała być gotowa przed zimą. Niestety, z powodu opóźnień u producenta, wykonawca nie dostarczył urządzenia w wyznaczonym czasie. W międzyczasie Pan Marek musiał korzystać z alternatywnego, droższego ogrzewania. Wykonawca zapewniał, że problem zostanie rozwiązany, jednak wiosną, mimo wielokrotnych prób kontaktu, montaż nadal nie został zrealizowany. Pan Marek zwrócił się do prawnika, który zasugerował odstąpienie od umowy z powołaniem się na art. 635 Kodeksu cywilnego, co pozwoliło mu odzyskać poniesione koszty za alternatywne ogrzewanie.

 

Nieuczciwy wykonawca i brak realizacji zamówienia

Pani Anna, z nadzieją na obniżenie kosztów ogrzewania, zamówiła pompę ciepła w lutym ubiegłego roku. Wykonawca zapewnił ją, że urządzenie będzie zamontowane w ciągu 6 tygodni. Po podpisaniu umowy i wpłaceniu zaliczki, firma zaczęła zwlekać z realizacją, tłumacząc się problemami logistycznymi. Po kilku miesiącach bez rezultatów, Pani Anna postanowiła zerwać umowę i zażądała zwrotu zaliczki. Niestety, wykonawca unikał odpowiedzialności. Pani Anna zdecydowała się skierować sprawę do sądu, gdzie na podstawie art. 494 Kodeksu cywilnego, udało się jej odzyskać wpłacone środki oraz odszkodowanie za brak realizacji zamówienia.

 

Opóźnienie z dostawą i dodatkowe koszty ogrzewania

Pan Krzysztof podpisał umowę na montaż pompy ciepła z terminem realizacji do końca października ubiegłego roku. Wykonawca kilkukrotnie przekładał termin instalacji, powołując się na braki magazynowe. Z powodu opóźnienia, Pan Krzysztof musiał korzystać z droższego ogrzewania gazowego, co wygenerowało dodatkowe koszty. Po konsultacji prawnej, Pan Krzysztof zdecydował się wezwać wykonawcę do wyznaczenia ostatecznego terminu realizacji pod rygorem odstąpienia od umowy. W efekcie, wykonawca zrealizował montaż w lutym, ale Pan Krzysztof wystąpił o odszkodowanie za poniesione straty związane z wyższymi rachunkami za gaz.

Podsumowanie

Niezrealizowana umowa na montaż pompy ciepła może prowadzić do poważnych problemów, takich jak dodatkowe koszty ogrzewania czy konieczność odstąpienia od umowy. Kluczowe w takiej sytuacji jest dokładne przeanalizowanie umowy i skorzystanie z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących umowy o dzieło. Zamawiający mają prawo domagać się odszkodowania za poniesione straty oraz mogą odstąpić od umowy, gdy wykonawca nie dotrzymuje ustalonych terminów. Warto również podjąć próbę polubownego rozwiązania sporu, a w razie potrzeby skierować sprawę na drogę sądową.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych i umów, dostosowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby szybko i wygodnie rozwiązać swoje problemy prawne bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda