Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Czy SMS-y mogą stanowić groźby karalne?

Czy któreś ze sformułowań: „odpowiesz za ból, jaki mi sprawiłeś” i „już więcej nikogo nie skrzywdzisz” wypełniają znamiona groźby karalnej, bezprawnej lub wykroczenia (lub czegokolwiek innego, co podlega karze?)? W treści wiadomości występuje również następujące sformułowanie, o którego przeanalizowanie względem podanych przeze mnie wątpliwości proszę: „kara powinna spotkać osobę, która dalej wykonuje swój zawód po tym wszystkim”.

Czy SMS-y mogą stanowić groźby karalne?

Groźby w stosunku do innej osoby

Zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego:
„§ 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Zgodnie z poglądami piśmiennictwa prawnego, „wyrażenie »jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona« należy interpretować w ten sposób, iż pokrzywdzony winien traktować groźbę poważnie i uznawać jej spełnienie za rzeczywiście możliwe”.

Jak słusznie zauważył Sąd Najwyższy w wyroku z 26.01.1973 r., sygn. akt III KR 284/72: „wzbudzenie obawy w zagrożonym należy oceniać subiektywnie, nie zaś z punktu widzenia obiektywnego niebezpieczeństwa realizacji groźby”. Jeśli zatem ktoś grozi innej osobie zastrzeleniem i kieruje w jej stronę pistolet, to – choć w rzeczywistości jest on nienabity – pokrzywdzony może obawiać się realizacji groźby.

„W przypadku, gdy sprawca nie wie o okolicznościach, które powodują, że groźba nie robi na pokrzywdzonym wrażenia (a zatem nie wzbudza w nim obawy), to – zdaniem Makarewicza – sprawca będzie odpowiadać za usiłowanie nieudolne ze względu na środek” (Makarewicz, Kodeks, s. 349). De lege lata można mieć wątpliwości co do takiego rozwiązania, ponieważ w grę wchodzi nie tyle środek, ile sposób (a ten nie jest objęty zakresem przepisu art. 13 § 2).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uzasadnione obawy spełnienia groźby

Jak podniósł Sąd Najwyższy w wyroku z 6.04.2017 r., sygn. akt V KK 372/16: „Uzasadniona obawa, w konstrukcji przepisu art. 190 § 1 k.k., jest tym elementem, który pozwala ująć i zweryfikować, czy subiektywna odczucie obawy pokrzywdzonego co do spełnienia groźby miało obiektywne (uzasadnione) podstawy. Nie wystarczy zatem to, że pokrzywdzony oświadczy, iż obawiał się spełnienia groźby; konieczne jest bowiem dokonanie oceny, czy jego przekonanie miało obiektywne podstawy w ustalonych okolicznościach. Obiektywizacja podstawy wymaga zaś oceny w oparciu zarówno o osobowość pokrzywdzonego, jak i okoliczności, które pozwalają stwierdzić, że każdy przeciętny człowiek o podobnej osobowości, cechach psychiki, intelektu co pokrzywdzony, w ustalonych okolicznościach, uwzględniając także wcześniejsze ewentualne relacje pomiędzy oskarżonym a pokrzywdzonym, towarzyszące wypowiedziom zachowania, uznałby groźbę za rzeczywistą i wzbudzającą obawę jej spełnienia”. Zdaniem SN wyrażonym w wyroku z 21.05.2020 r., sygn. akt V KK 85/20, „Ustawodawca nie wymaga, aby między wyrażeniem groźby a powstaniem obawy jej spełnienia musiała zaistnieć koincydencja czasowa”. Por. też wyrok SA we Wrocławiu z 26.09.2019 r., II AKa 263/19, LEX nr 3028937 ” (M. Mozgawa [w:] M. Budyn-Kulik, P. Kozłowska-Kalisz, M. Kulik, M. Mozgawa, Kodeks karny. Komentarz aktualizowany).

Zatem wskazane przez Pana zwroty mogą stanowić groźbę karalną, jeśli wzbudziły u Pana uzasadnioną obawę, że będzie spełniona.

W celu wszczęcia postępowania należy złożyć formalny wniosek o ściganie sprawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Groźba w związku z konfliktem osobistym

Maria po zakończonym związku otrzymała od byłego partnera SMS-a: „Zapłacisz za wszystko, co mi zrobiłaś. Jeszcze cię dopadnę”. Chociaż wiadomość nie zawierała precyzyjnych informacji o tym, jak miałaby wyglądać „kara”, Maria zaczęła obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Zgłosiła sprawę na policję, a śledztwo wykazało, że wiadomość mogła wzbudzić uzasadnioną obawę o spełnienie groźby, co spełniało kryteria groźby karalnej.

 

Groźba związana z życiem zawodowym

Tomek, właściciel małej firmy, otrzymał SMS od niezadowolonego klienta: „Już nigdy więcej nikogo nie oszukasz, stracisz swój biznes, zobaczysz”. Wiadomość wprawiła Tomka w niepokój, bo nie wiedział, czy klient zamierza działać na szkodę jego firmy, czy była to jedynie emocjonalna reakcja. Sąd po analizie uznał, że takie słowa mogą być uznane za groźbę, jeśli wywołały u adresata realną obawę o przyszłość firmy.

 

Groźba w kontekście relacji zawodowych

Monika, nauczycielka, po konflikcie z rodzicami jednego z uczniów, otrzymała SMS-a: „Taka osoba jak ty nie powinna mieć więcej do czynienia z dziećmi. Ktoś musi coś z tym zrobić”. Monika, czując, że jej praca zawodowa jest zagrożona, zgłosiła sprawę. Po analizie sądowej uznano, że wiadomość mogła wywołać uzasadnioną obawę spełnienia groźby, co spełniało kryteria czynu karalnego.

Podsumowanie

 

SMS-y mogą stanowić groźby karalne, jeśli ich treść wywołuje u odbiorcy uzasadnioną obawę o spełnienie zapowiedzianych działań. Ważne jest subiektywne odczucie zagrożonego, który musi wierzyć, że groźba może zostać zrealizowana. W takim przypadku groźby te mogą podlegać odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, dostosowanych do Twojej sytuacji prawnej, szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne na najwyższym poziomie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Najwyższego w wyroku z 26.01.1973 r., sygn. akt III KR 284/72
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 marca 2017 r., sygn. akt V KK 372/16
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2020 r., sygn. akt V KK 85/20

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Kamil Kiecana

O autorze: Kamil Kiecana