Proszę o porady prawne w kwestii prowadzenia salonu masażu erotycznego. Jak obecnie wygląda to technicznie, jak wygląda interpretacja przepisów – czy podchodzi to pod czerpanie korzyści materialnej z prostytucji, czy zaczęło to być odbierane jako masaże relaksacyjne? Chodzi o masaże tantryczne, wykonywane są one w nagości, masowane jest całe ciało wraz z miejscem intymnym, ale jest to masaż w skupieniu na energii, pełnych rytuałach. Na takich masażach może dojść do szczytowania kobiet i mężczyzn. Jak to wygląda prawnie? Nie dochodzi do stosunku, nie ma pocałunków, dotykania miejsca intymnego masażystki. Jakie warunki należy spełnić, żeby taki salon mógł funkcjonować bez odpowiedzialności karnej?
Faktycznie dominuje pogląd, że masaż erotyczny, gdzie czerpie się z tego tytułu korzyści finansowe, polega pod przestępstwo sutenerstwa. Te zaś penalizuje art. 204 Kodeksu karnego, zgodnie z którym:
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.
Ułatwianie prostytucji musi mieć na celu osiągnięcie korzyści majątkowej. Korzyścią majątkową jest korzyść zarówno dla siebie, jak i dla kogoś innego, polegająca na zwiększeniu aktywów majątkowych lub zmniejszeniu pasywów, przy czym majątkiem są wszystkie prawa, które mają wartość możliwą do wyrażenia w pieniądzu (uchwała SN z dnia 30 stycznia 1980 r., sygn. akt VII KZP 41/78, oraz art. 115 § 4).
Znamię „czerpie” wskazuje na niezbędność wielokrotności zachowań, nie jest więc sutenerstwem jednorazowe, czy nawet kilkukrotne, lecz mające okazjonalny charakter, przyjmowanie korzyści majątkowych pochodzących z uprawiania prostytucji przez inną osobę..
Jak Pani widzi, osoba, która prowadzi salon masażu erotycznego, gdzie masujący dotyka miejsc intymnych czy może nawet doprowadzić do orgazmu, może ponieść odpowiedzialność karną z art. 204 § 1 lub 2 Kodeksu karnego (w tym w zbiegu).
Korzystający z masażu nie popełnienia przestępstwa, ale ten, który salon taki prowadzi i z tych usług uzyskuje korzyści majątkowe, z wysoką dozą prawdopodobieństwa już tak (art. 204 § 1 i 2 – ułatwianie prostytucji przez zatrudnienia do takich masaży, czerpanie korzyści majątkowej z tego tytułu).
Wskazuję wyżej na ryzyka, bowiem w większości przypadków sam masaż typu tantryczny – mimo dotykania przez osobę masującą miejsc intymnych – nie jest prostytucją. Problem tkwi w tym, że ustawodawca nie definiuje pojęcia prostytucja. Sądy zaś różnie ów pojęcie traktuję. Jeśli zaś za wyznacznik prostytucji uznać jedynie kontakt cielesny, to należałoby zaliczać do niej również np. masaż erotyczny będący inną czynnością seksualną wykonywaną w kontakcie cielesnym.
Jak jednak wskazuje Majewski Jarosław (red.), Kodeks karny. Komentarz:
Należy co do zasady przyjąć za M. Drapalską-Grochowicz, że współcześnie pojęcie prostytucji oznacza komercyjne świadczenie usług seksualnych. W literaturze socjologicznej termin „praca seksualna” obejmuje „[...] zróżnicowane działania o charakterze aktywności seksualnej, podejmowane w wyniku transakcji komercyjnej takie jak: różne formy prostytucji, masaże erotyczne, seks telefoniczny i internetowy, striptiz i taniec erotyczny, gra w filmach pornograficznych, pozowanie nago i inne” (I. Ślęzak, U.A. Szczepankowska, Usługi…, s. 7 i literatura tam cytowana)”.
Jak Pani widzi, poglądy są różne, niejednolite. Nowsze poglądy doktryny idą w kierunku uznawania masaży erotycznych, gdzie jest kontakt z miejscami intymnymi, za prostytucję (tzw. inna czynność seksualna), starsze poglądy przeciwnie (więcej w pracy Magdalena Kowalewska-Łukuć, Prostytucja, usługi seksualne i przestępstwa okołoprostytucyjne w prawie karnym – próba uporządkowania pojęć). Sama prostytucja penalizowana nie jest, ale już czynności około prostytucje wskazane w art. 204 – tak. Nie ma zaś jednolitych poglądów, czy masaż erotyczny jest prostytucją, czy nie, aczkolwiek nowsze poglądy doktryny idą w kierunku, że tak, ilekroć dotykane są miejsca intymne, przy czym sądy nie są związane poglądami doktryny, więc nie wiadomo, jak w danej sprawie dany skład orzekający rozstrzygnie. Wszystko będzie zależało od szczegółowego materiału dowodowego i oceny składu orzekającego.
Salon masażu. Jan prowadzi salon masażu, w którym zatrudnia terapeutów oferujących masaże erotyczne. Klienci często skarżą się, że masażystki dotykają ich miejsc intymnych, co sugeruje, że usługi wykraczają poza standardowy masaż. Jan czerpie korzyści finansowe z tych usług, co może prowadzić do odpowiedzialności karnej za sutenerstwo, jeśli sądy uznają, że jego działalność ma na celu ułatwienie prostytucji.
Osoba prywatna. Anna, masażystka pracująca na własny rachunek, oferuje masaże tantryczne, które obejmują dotykanie miejsc intymnych. Choć Anna argumentuje, że jej usługi mają na celu jedynie relaks i doznania duchowe, w przypadku zgłoszenia przez klientów do organów ścigania, może zostać oskarżona o prostytucję, a nawet sutenerstwo, jeżeli sąd uzna, że czerpie korzyści finansowe z czynności o charakterze seksualnym.
Relacja między klientem a masażystą. Michał korzysta z usług masażysty, który obiecuje mu relaksujący masaż z elementami erotyki. Po pewnym czasie, Michał odkrywa, że masażysta jest zatrudniony przez osobę trzecią, która pobiera część zarobków. Taka sytuacja może prowadzić do rozważenia, czy osoba prowadząca działalność ma na celu ułatwienie prostytucji, co narazi ją na konsekwencje prawne zgodnie z art. 204 Kodeksu karnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska