Mam pytanie odnośnie umowy lojalnościowej (umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych). Firma wysyła mnie na zagraniczne szkolenie, mam wyjechać za 3 dni. Opłacone już są wszystkie koszty. Dzisiaj dostałem informację, że szkolenie wiąże się z umową lojalnościową na okres 1 roku. Nikt mi wcześniej o niej nie mówił. Przedstawiono mi tylko przykładowy wzór takiej umowy, z której wynika, że pracownik zobowiązuję się do zwrotu kosztów szkolenia w przypadku rezygnacji z pracy w ciągu jednego roku. Nie wiem, na jaką kwotę ma opiewać ta umowa – koszt całościowy poznam po ukończeniu szkolenia i podliczeniu wszystkich kosztów. Czy mam obowiązek podpisać tę umowę po odbyciu szkolenia? Czy jeżeli odbędę to szkolenie, a potem odmówię podpisania takiej umowy, to pracodawca może mnie obciążyć kosztami szkolenia? Co grozi mi za odmowę podpisania tej umowy tuż przed samym wyjazdem, jeśli pracodawca poniósł już koszty związane z jego organizacją?
Podstawę do zawarcia między pracodawcą a pracownikiem umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych normują przepisy art. 1031-1035 Kodeksu pracy (K.p.).
Art. 1034 § 1 K.p. stanowi, że pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Umowę zawiera się na piśmie. Umowa, o której mowa w § 1, nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy niniejszego rozdziału (§ 2).
Na mocy umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracodawca zobowiązuje się przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formie wskazanej w umowie co najmniej uprawnienie do urlopu szkoleniowego oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia, oraz na czas ich trwania z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, pracownik zaś zobowiązuje się co najmniej do podjęcia podnoszenia kwalifikacji zawodowych w formie wskazanej w umowie i dołożenia należytej staranności w dążeniu do jego ukończenia (art. 1031 i 1035 pkt 1 K.p.). Są to elementy konieczne umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
W doktrynie przyjmuje się, że gdy pracodawca w drodze umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych przyznaje pracownikowi dodatkowe świadczenia (art. 1033 K.p.), w szczególności zobowiązuje się pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie, stanowi to element uzupełniający umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
Zobowiązanie do kontynuowania zatrudnienia o podniesieniu kwalifikacji zawodowych – zgoda pracownika
Umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych może także zawierać jako element uzupełniający postanowienie, mocą którego pracodawca zobowiązuje pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych (art. 1034 § 3). Jako część umowy – wymaga to zgody pracownika. Wymóg tej zgody konieczny jest również ze względu na wyrażoną w art. 10 K.p. zasadę wolności pracy.
Umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych stanowi umowę prawa pracy, związaną z umową o pracę, lecz od niej odrębną. Jest ona klauzulą autonomiczną. O odrębności tej umowy od umowy o pracę, a tym samym o odrębności wynikających z niej zobowiązań od praw i obowiązków stron stosunku pracy związanych ze świadczeniem pracy, należy wnosić z treści art. 1034 § 2 K.p., który stanowi, że umowa ta nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż „przepisy niniejszego rozdziału”. Gdyby umowa ta miała stanowić uzupełnienie umowy o pracę, przepis ten, wobec brzmienia art. 18 K.p., byłby zbędny. (por. komentarz do art. 103.1-103.6 kp Eliza Maniewska, LEX OMEGA, wyroki SN: z dnia 25 stycznia 2005 r., I PK 144/04, OSNP 2005, nr 17, poz. 265; z dnia 29 listopada 2000 r., I PKN 118/00, OSNP 2002, nr 13, poz. 308; oraz z dnia 12 października 1999 r., I PKN 292/99, OSNP 2001, nr 4, poz. 112, przyjmujące odrębność tej umowy od umowy o pracę).
Jeśli pracodawca faktycznie podniósł kwalifikacje pracownika, może dochodzić zwrotu kosztów szkolenia proporcjonalnie do okresu „karencji w zatrudnieniu”. Może pozwać pracownika o zapłatę tej kwoty.
Pracownik nie może odmówić udziału w szkoleniu odbywającym się w godzinach jego pracy, gdy obowiązek podnoszenia przez niego kwalifikacji wynika z przepisów prawa powszechnego lub z norm prawa pracy. Jeżeli nie istnieje żadne tego typu zobowiązanie, pracownik nie ma możliwości odmowy udziału w szkoleniu, jeżeli jego zakres pokrywa się z jego obowiązkami pracowniczymi. Podobnie należy stwierdzić, gdy zakres danego szkolenia ma podnieść ogólne kompetencje pracownika wymagane do wykonywania nałożonych na niego obowiązków.
Dla umowy szkoleniowej ustawodawca wskazał formę pisemną, jednakże nie zaznaczył konsekwencji w przypadku niezachowania tej formy. Zatem zachowanie tej formy ustanowione zostało dla celów dowodowych. W przypadku zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy, umowa w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Jeśli odmówi Pan podpisania umowy, pracodawca może nie wysłać Pana na szkolenie a także może wypowiedzieć umowę o pracę – albo przed, albo po szkoleniu.
Pani Anna, pracownica działu IT, została wykorzystana przez twoją pracę o konieczności wzięcia udziału w szkoleniu zagranicznym, w pełni opłaconym przez firmę. Trzy dni przed wyjazdem do odbioru odbioru, zgodnie z którym można uzyskać dodatkowe koszty, brak możliwości rezygnacji z pracy w ciągu roku. Pani Anna zawiera podpisania dokumentu, tłumacz, że nie została wcześniej zastosowana w takich warunkach. Pracodawca zdecydował się zgłosić jej udział w szkoleniu, ale nie został wyciągnięty przed jej wystąpieniem.
Pan Marek, pracownik w firmie logistycznej, transport transportowy przed kosztowym w szkoleniu związanym z systemami zarządzania magazynami. Po zakończeniu wystąpienia, które może zostać uznane, że stanowisko nie spełnia jego wymagań. Pracodawca otrzymał od niego zwrot kosztów szkoleń proporcjonalnie do opóźnienia brakującego do zakończenia umowy spłatyowej. Pan Marek nie rozstrzygnął, że umowa została opracowana niejasno. Sprawa do sądu, gdzie pracodawca był zmuszony do zawarcia umowy o współpracy formalnej.
Pani Katarzyna, specjalistka ds. finansów, został przygotowany na kurs doszkalający z zaawansowanymi narzędziami analitycznymi. Kilka dni przed szkoleniem wysyłającym, który ją otrzymuje, że zostanie dołączony do podpisania umowy ubezpieczeniowej. Pani Katarzyna zajmująca się, po zapoznaniu się z wcześniejszymi informacjami o takich warunkach. Pracodawca jej nadchodzącego powiadomienia, ale kilka tygodni później otrzymał przesyłkę, w związku z koniecznością podjęcia zobowiązania i wobec firmy.
Umowa końcowa w związku ze szkoleniami opłacanymi przez pracodawcę może wywołać wiele wątpliwości, jeśli ich warunki nie są jasno określone przed procesem. Pracownik ma prawo odmówić podpisania takiej umowy, jednak musi się z nią skontaktować, jak np. złóż wniosek o szkolenie lub nawet wypowiedzenie umowy o staż. Kluczowe jest to, że wszelkie elementy członkowskie są objęte danymi zawartymi na piśmie oraz elementami pracownika z. Aby sprawdzić z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Masz wątpliwości dotyczące umowy ubezpieczenia lub zasad zwrotu kosztów szkoleń opłaconego przez pracodawcę? Pomożemy Ci zastosować Twoje rozwiązanie i być najlepszym rozwiązaniem. Aby sprawdzić z naszych usług, opisz swój problem
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Katarzyna Bereda