Powszechnym przypadkiem jest sprzedaż egzekucyjna dotycząca zajętych w toku postępowania egzekucyjnego rzeczy ruchomych. Tego rodzaju sprzedaż przeprowadza organ egzekucyjny. Okazuje się jednak, że w ramach postępowania możliwa i dopuszczalna jest sytuacja, w której to zobowiązany dłużnik dokonuje sprzedaży zajętej rzeczy. Właśnie tą problematyką zajmiemy się w dzisiejszym artykule.
Zasadniczo sprzedaż następuje w terminie nie wcześniejszym niż siódmego dnia od daty zajęcia.
Odnośnie sprzedaży przeprowadzanej przez organ egzekucyjny wyróżnia się kilka form. Otóż zajęte ruchomości organ egzekucyjny:
WAŻNE!
Podstawową formą w toku postępowania egzekucyjnego jest sprzedaż egzekucyjna dokonywana przez uprawiony organ.
Jak wskazaliśmy na wstępie, możliwa jest sytuacja, w której to zobowiązany dokonuje sprzedaży ruchomości. Artykuł 104a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi, że jeżeli mamy do czynienia z zajętą ruchomością, której wartość szacunkowa została oznaczona, to na wniosek zobowiązanego i za zgodą organu egzekucyjnego, może ona zostać sprzedana przez dłużnika. Wskazany wniosek może dotyczyć każdej rzeczy ruchomej z wyjątkiem tych, których sprzedaż wymaga zezwolenia, koncesji albo jest działalnością regulowaną.
Jak zatem widać, sprzedaż może być dokonana wyłącznie na wniosek dłużnika i za zgodą organu egzekucyjnego. Ustawa w szczegółowy sposób określa kształt takiego wniosku i jego elementy obowiązkowe.
Wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż zajętej ruchomości zawiera:
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
Zwrócić należy zatem uwagę, że w momencie składania wniosku dłużnik musi posiadać skonkretyzowanego nabywcę, który składa oświadczenie o zamiarze nabycia rzeczy. Nie można zatem składać wniosku o wyrażenie zgody na sprzedaż na etapie poszukiwania potencjalnego kupca.
WAŻNE!
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów możliwe jest dokonanie sprzedaży rzeczy zajętej w postępowaniu egzekucyjnym przez dłużnika. Nie jest to jednak działanie samowolne dłużnika, ponieważ musi on wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody.
Teraz przyjrzyjmy się regulacjom odnoszącym się do zgody organu egzekucyjnego.
W tym zakresie organ egzekucyjny wydaje postanowienie w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż przez zobowiązanego zajętej ruchomości, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez dłużnika.
Organ egzekucyjny odmawia wyrażenia zgody na sprzedaż w przypadku gdy:
Na postanowienie organu egzekucyjnego przysługuje zażalenie jako środek odwoławczy. Co ciekawe, zażalenie może złożyć zarówno dłużnik, jak i potencjalny nabywca ruchomości.
Jeżeli chodzi natomiast o samą treść postanowienia, to wyrażenie zgody zawiera:
W kontekście powyższych przepisów wyjaśnijmy, że sprzedaż rzeczy dokonana przez dłużnika ma na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jednym z elementów postanowienia o wyrażeniu zgody na sprzedaż jest określenie terminu i sposobu zapłaty organowi egzekucyjnemu ceny uzyskanej ze zbycia ruchomości. W konsekwencji dłużnik nie może uzyskanym wynagrodzeniem rozporządzać wedle własnego uznania. Nie ma w tym zakresie swobody działania.
WAŻNE!
Zgoda organu egzekucyjnego na sprzedaż rzeczy objętych egzekucją jest wyrażana w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Analizowane regulacje należy ocenić pozytywnie w kontekście sytuacji samego dłużnika. Ma on bowiem możliwość aktywnego poszukiwania nabywcy, co też może przyczynić się do szybszej spłaty długu objętego postępowaniem egzekucyjnym.
Kupiłeś samochód i przy próbie rejestracji w wydziale komunikacyjnym dowiedziałeś się że jest na nim zajęcie komornicze? Jakie przysługują ci prawa, czy możesz oddać auto sprzedającemu i żądać zwrotu gotówki? Opisz problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami...
>> więcej informacji o autorze