Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Czy była żona ma prawo do działek kupionych w trakcie małżeństwa przy rozdzielności majątkowej?

Prowadzę działalność gospodarczą od 1992 roku.Od roku 2004 posiadam rozdzielność małżeńską. W roku 2019 rozwiodłem się, płacę alimenty, ale teraz jest potrzeba podziału majątku. W latach 1998 i 2001 kupiłem 2 działki rolne w niskiej cenie, które potem przekształcono w działki komercyjne o dużej wartości. Na jednej z nich w roku 2015 wybudowałem obiekt handlowy, do którego moja żona nie ma żadnych praw ze względu na rozdzielność. Mój prawnik twierdzi, że moja była żona może natomiast żądać ode mnie pieniędzy za kupione w trakcie małżeństwa działki. Gdy kupowałem działki, w akcie notarialnym zawsze pani notariusz wpisywała, że kupuję je ze środków własnych. Żona nigdy nie pracowała. Ja przez lata przed ślubem odkładałem pieniądze na te działki, ale prawnik twierdzi, że będę musiał to udowodnić. Czy faktycznie moja była żona ma jakieś prawo do tych działek? I jak to najlepiej załatwić, żeby tak się nie stało?

Czy była żona ma prawo do działek kupionych w trakcie małżeństwa przy rozdzielności majątkowej?

Majątek wspólny i majątki odrębne

W małżeństwie występuje majątek wspólny małżonków i majątek odrębny każdego z nich. Nieruchomości zakupione w trakcie małżeństwa stanowią współwłasność, jeśli zastały zakupione jako wspólność ustawowa małżeńska.

Majątek odrębny małżonka to przedmioty nabyte przed zawarciem małżeństwa, także uzyskane w czasie jego trwania spadki, darowizny, przedmioty osobistego użytku i potrzebne do wykonywania zawodu oraz inne, które według prawa polskiego nie są objęte wspólnością ustawową.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działki zakupione w trakcie małżeństwa

Co do zasady przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa wchodzą do majątku wspólnego małżonków, gdyż zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny)”.

Jednak zgodnie z treścią art. 33 „w skład majątku osobistego każdego z małżonków wchodzą:

  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (np. przed zawarciem małżeństwa);
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Fakt, iż notariusz wpisał, że zakupił Pan nieruchomości z majątku odrębnego, nie oznacza, że tak było. Notariusz potwierdził Pana oświadczenie. To, że Pana żona nie pracowała, nie ma znaczenia.  Pana zarobki w trakcie trwania wspólności majątkowej to Państwa majątek wspólny.

Zasadą jest, że przedmiot nabyty w trakcie trwania wspólności ustawowej stanowi majątek wspólny, chyba że udowodni Pan, że stanowi – w oparciu o ww. przepisy – Pana majątek odrębny nabyty np. za środki zgromadzone przed zawarciem małżeństwa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zakup działek w trakcie małżeństwa Pan Jan, prowadzący działalność gospodarczą, w 1998 roku nabył działkę rolną. Był wtedy w małżeństwie, ale zakupił ją za środki, które twierdził, że zgromadził jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Po rozwodzie w 2019 roku okazało się, że była żona zgłasza roszczenia do tej działki, mimo że nie uczestniczyła w jej zakupie. Pan Jan musiał udowodnić, że środki pochodziły z jego majątku osobistego, a nie z majątku wspólnego małżonków.

 

Rozdzielność majątkowa a wzrost wartości działek Pani Anna i Pan Marek mieli rozdzielność majątkową od 2004 roku. Marek nabył w 2001 roku działkę rolną, która z czasem, dzięki przekształceniu, znacznie zyskała na wartości. Po rozwodzie w 2019 roku była żona chciała dochodzić roszczeń, argumentując, że działka została nabyta w trakcie małżeństwa. Marek wskazał, że rozdzielność majątkowa wprowadzona przed przekształceniem działki powinna wykluczać jej roszczenia, ale musiał to udowodnić w sądzie.

 

Budowa na działce a roszczenia byłej żony W 2015 roku Pan Tomasz wybudował sklep na działce, którą zakupił w 1998 roku podczas trwania małżeństwa. Po rozwodzie w 2019 roku była żona zażądała połowy wartości działki, mimo że Tomasz sfinansował budowę obiektu handlowego z własnych oszczędności. Notarialne wpisy o zakupie z majątku odrębnego nie wystarczyły, aby automatycznie wykluczyć jej roszczenia, co zmusiło Tomasza do przedstawienia dodatkowych dowodów na pochodzenie środków.

Podsumowanie

W przypadku działek nabytych w trakcie trwania małżeństwa, kluczowe jest udowodnienie, czy środki na ich zakup pochodziły z majątku osobistego, czy wspólnego. Nawet przy rozdzielności majątkowej i notarialnych oświadczeniach konieczne może być przedstawienie dowodów na pochodzenie środków. Warto zabezpieczyć się na przyszłość poprzez staranne dokumentowanie źródeł finansowania w takich sytuacjach.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism prawnych, w tym w sprawach dotyczących podziału majątku i roszczeń po rozwodzie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dopasowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion