Opłaty abonamentowe, znane również jako abonament RTV, pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Co do zasady, przyjmuje się, że każda osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie, który umożliwia jej natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika, a tym samym jest obowiązana do ponoszenia opłat abonamentowych. Kto jest zwolniony z opłaty? O tym i o innych związanych z abonamentem RTV zagadnieniach piszemy w dzisiejszym artykule.
Za odbiornik radiofoniczny albo telewizyjny uznaje się urządzenie techniczne, które jest dostosowane do odbioru programu. Opłata abonamentowa należna jest co do zasady od każdego takiego odbiornika radiofonicznego albo telewizyjnego. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Samą opłatę należy uiścić z góry do 25 dnia miesiąca, za który opłata ta jest należna. Abonament RTV można także uiścić z góry za cały rok albo za wybrane tylko miesiące.
Co do zasady, w związku z pobieraniem opłat abonamentowych odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne podlegają obowiązkowi rejestracji. Zarejestrowanie odbiornika następuje w placówce pocztowej. Nie ma obowiązku rejestracji odbiorników, które są wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji lub innych przekazów, wyłącznie do tworzenia, rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiowych lub telewizyjnych, w tym do kontroli jakości rozpowszechniania lub rozprowadzania, jak również odbiorniki przeznaczone przez przedsiębiorcę wyłącznie do sprzedaży lub przekazania osobom trzecim do używania na podstawie umów, jeżeli czynności te należą do przedmiotu działalności gospodarczej danego przedsiębiorcy.
Opłata abonamentowa, co do zasady, należna jest za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Ustawa przewiduje od tej zasady pewne wyjątki. Jedną opłatę uiszczają, niezależnie od liczby używanych odbiorników:
Wysokość miesięcznej opłaty w ramach abonamentu RTV określona jest w przepisach ustawy o opłatach abonamentowych i w danym roku kalendarzowym wynosi 5,94 zł za używanie odbiornika radiofonicznego oraz 18,68 zł za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego. Co istotne, powyższe kwoty nie są stałe i podlegają waloryzacji w każdym roku średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalonym w ustawie budżetowej. Nowe stawki na następny rok ogłaszane są przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do 31 maja każdego roku w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Przepisy ustawy o opłatach abonamentowych przewidują, że niektóre grupy podmiotów są zwolnione od opłat abonamentowych, co oznacza, że nie mają obowiązku uiszczania abonamentu RTV. Do grup tych należą:
W celu uzyskania zwolnienia z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej należy w placówce pocztowej operatora pocztowego złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnienia oraz przedstawić dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia, za wyjątkiem osób, które ukończyły 75 lat. Zwolnienie z opłaty będzie przysługiwać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie i dokumenty, o których mowa powyżej, a w przypadku osób, które ukończyły 75 lat – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba ukończyła 75 lat.
W przypadku ewentualnej zmiany stanu prawnego lub faktycznego, która miałaby wpływ na uzyskane zwolnienie od opłaty abonamentowej, osoby korzystające ze zwolnienia, z wyjątkiem osób, które korzystają ze zwolnienia z uwagi na ukończenie 75 roku życia, są obowiązane zgłosić w placówce pocztowej tę zmianę.
Operator pocztowy, co do zasady, jest uprawniony na podstawie przepisów ustawy o opłacie abonamentowej do przeprowadzenia kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Nadzór nad wykonywaniem tej kontroli sprawuje minister właściwy do spraw łączności.
Jeżeli kontrola zostanie przeprowadzona i zostanie stwierdzone, że odbiornik nie został zarejestrowany, a jest używany, to w takiej sytuacji kierownik jednostki operatora pocztowego, który przeprowadza kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika. Opłata ta wynosi trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Zastosowanie znajdują przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Ponadto, w świetle ustawy, mogą zostać naliczone odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych.
Warto pamiętać, że od decyzji o nakazaniu rejestracji i ustaleniu opłaty przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw łączności, czyli obecnie Ministra Infrastruktury.
Nie opłacałeś abonamentu radiowo-telewizyjnego? Czy urząd skarbowy może zająć twoje konto i ściągnąć zaległy abonament? Kiedy przedawnia się dług wynikający z niepłacenia abonamentu RTV? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Zuzanna Lewandowska
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych kancelariach prawnych...
>> więcej informacji o autorze