Jestem nauczycielką w szkole. Przechodzę na urlop dla poratowania zdrowia z powodu chorób gardła. Od kilku lat prowadzę firmę zatrudniającą pracowników. Sprawy związane z firmą prowadzi pełnomocnik. Czy pójście na urlop bezpłatny z mojej firmy będzie zgodne z prawem, a dyrektor szkoły nie będzie miał podstaw do odwołania mnie z urlopu na poratowanie zdrowia?
Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 73 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2019 r., poz. 2215) „w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy”.
W okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel jest zwolniony z wszelkich obowiązków w szkole; nie powinien zatem uczestniczyć w posiedzeniach rady pedagogicznej, prowadzić zajęć z uczniami itd. Zgodnie z przepisami w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może pozostawać w stosunku pracy ani podjąć jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej. Stwierdzenie przez dyrektora szkoły, że nauczyciel w okresie urlopu dla poratowania zdrowia jest zatrudniony lub prowadzi inną działalność zarobkową, stanowi podstawę do odwołania nauczyciela z urlopu i wskazania terminu, w którym nauczyciel jest obowiązany powrócić do pracy.
Warto przy tym zwrócić uwagę na kategoryczne sformułowanie „dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu”, które oznacza, że odwołanie z urlopu jest obligatoryjne, jeżeli tylko dyrektor stwierdzi zaistnienie przesłanek określonych w tym przepisie. Odwołując nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia, dyrektor szkoły jest obowiązany jednocześnie określić termin, w którym nauczyciel powinien stawić się w pracy. Oczywiście nauczyciel może zakwestionować odwołanie z urlopu w drodze powództwa wniesionego do sądu pracy. Jeżeli jednak takiego powództwa nie wniesie, jest obowiązany stawić się do pracy w terminie określonym przez dyrektora, gdyż niewykonanie tego obowiązku może stanowić: w przypadku nauczyciela mianowanego i dyplomowanego – podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w przypadku pozostałych nauczycieli – podstawę rozwiązania stosunku pracy z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
W uchwale z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05, SN wskazał, że „podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętych przed udzieleniem tego urlopu”.
Urlop bezpłatny byłby dobrym rozwiązaniem, jednak nie wiem, czy jest on w ogóle możliwy. Skoro to Pani jest osobą prowadząca tę działalności gospodarczą, to nie jest Pani jednocześnie swoim pracownikiem. Więc de facto nie może Pani sama sobie udzielić urlopu. Wystarczy jednak, że nie będzie Pani wykonywać w związku z nią żadnych czynności i upoważni Pani do nich swojego pełnomocnika.
Prowadzenie biura rachunkowego przez pełnomocnika
Anna jest nauczycielką matematyki, która od kilku lat prowadzi małe biuro rachunkowe. Ze względu na problemy zdrowotne związane z ciągłym stresem i przeciążeniem głosu, lekarz zalecił jej urlop dla poratowania zdrowia. Anna obawiała się, że prowadzenie biura może kolidować z przepisami urlopu. W tym celu ustanowiła pełnomocnika, który zajmował się wszystkimi sprawami, w tym kontaktem z klientami, podczas jej nieobecności. Anna ograniczyła się jedynie do zdalnego monitorowania raportów, unikając podejmowania jakichkolwiek decyzji zarobkowych. Dzięki temu uniknęła ryzyka odwołania z urlopu przez dyrektora szkoły.
Restauracja prowadzona przez córkę
Marta, nauczycielka w szkole średniej, jest właścicielką restauracji, którą wcześniej prowadziła wspólnie z mężem. Z powodu chorób układu oddechowego zdecydowała się na urlop dla poratowania zdrowia. Wiedząc o przepisach zakazujących prowadzenia działalności zarobkowej podczas urlopu, powierzyła pełnomocnictwo swojej córce, która przejęła wszelkie obowiązki zarządzające. Marta uniknęła sytuacji, w której dyrektor mógłby podważyć jej prawo do przebywania na urlopie zdrowotnym.
Firma konsultingowa i zlecenie pełnomocnictwa
Paweł jest nauczycielem historii, który od lat prowadzi firmę konsultingową, zatrudniając specjalistów z różnych dziedzin. Po zdiagnozowaniu problemów z kręgosłupem musiał przejść na urlop dla poratowania zdrowia. Wiedząc, że wykonywanie jakichkolwiek czynności w firmie mogłoby skutkować odwołaniem z urlopu, podpisał pełnomocnictwo dla wspólnika, który przejął wszystkie sprawy operacyjne. Paweł miał pewność, że dyrektor szkoły nie będzie miał podstaw do odwołania go z urlopu, ponieważ formalnie nie podejmował żadnej działalności zarobkowej.
Urlop dla poratowania zdrowia jest przyznawany nauczycielom, aby mogli zregenerować zdrowie i odzyskać siły do pracy. W trakcie tego urlopu nie mogą oni podejmować żadnej działalności zarobkowej, co oznacza, że prowadzenie firmy wymaga powierzenia obowiązków osobie trzeciej. Ustanowienie pełnomocnika do zarządzania firmą jest zgodne z przepisami, o ile nauczyciel nie uczestniczy w działalności operacyjnej i decyzyjnej, co pozwala uniknąć ryzyka odwołania z urlopu przez dyrektora szkoły.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism prawnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i sytuacji, z pełnym wsparciem prawnym na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Aleksandra Nowak