Mamy 12 503 opinii naszych Klientów

Czy córka może przejąć najem mieszkania po matce?

Mieszkałam wraz z córką w mieszkaniu komunalnym, ona od urodzenia. Ja jestem głównym najemcą tego mieszkania, córka jest zameldowana na stałe. Kilka lat temu wyszłam za mąż i zamieszkałam u męża, a córka została w starym mieszkaniu. Ona jest dorosła, pracuje i nie korzysta z żadnej pomocy społecznej. Sama reguluje należności związane z utrzymaniem mieszkania. Po zameldowaniu u męża wystąpiłam pismem do burmistrza miasta o możliwość zmiany głównego najemcy na córkę. Na odpowiedz czekam prawie dwa lata. W międzyczasie mój mąż zmarł. Wkrótce rozpocznie się postępowanie spadkowe i stąd pytanie: jak przepisać na córkę ten najem? Czy ja, mieszkając w mieszkaniu męża, mogę stracić dach nad głową? Czy spadkobiercy mają prawo mnie wymeldować?

Czy córka może przejąć najem mieszkania po matce?

Umowa najmu mieszkania komunalnego – wniosek o zmianę głównego najemcy

To, czy córka może zostać głównym najemcą, zależy przede wszystkim od treści umowy najmu, a więc od tego, czy takie uprawnienie zostało tam zawarte, czy może Pani przenieść uprawnienie głównego najemcy na inną osobę, oraz od aktów prawa miejscowego. W tym celu proponuję udać się do urzędu gminy w celu weryfikacji tych możliwości, urzędnik bowiem powinien Pani pomóc w tym zakresie i mając w aktach Państwa umowę najmu, doradzić, jak najlepiej postąpić. Jeżeli przez tak długi czas nie otrzymała Pani odpowiedzi na pismo, to zakładam, iż pismo to po prostu nie dotarło do organu, albowiem w przeciwnym razie na pewno otrzymałaby Pani odpowiedź.

Dlatego proszę ponowić swoją prośbę, ale wcześniej proszę osobiście udać się do odpowiedniego urzędu i porozmawiać o możliwościach zmiany najemcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uprawnienie do korzystania przez 3 miesiące z mieszkania zmarłego małżonka

Idąc dalej, odpowiadając na Pani pytanie w przedmiocie korzystania z lokalu męża, wskazuję, iż zgodnie z art. 923 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Rozrządzenie spadkodawcy wyłączające lub ograniczające to uprawnienie jest nieważne”.

Jak wskazuje red. Osajda: „W art. 923 K.c. ustawodawca wskazuje na szczególną funkcję, jaką pełni dla każdej osoby fizycznej mieszkanie. W związku z tym małżonkowi i innym osobom bliskim spadkodawcy daje określony czas na znalezienie nowego miejsca aktywności życiowej. Osobom tym przysługuje uprawnienie do dalszego korzystania z mieszkania i przedmiotów urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym w ciągu 3 miesięcy od otwarcia spadku, jeżeli stale zamieszkiwały ze spadkodawcą w chwili jego śmierci. Uprawnienie to powstaje z mocy samego prawa w chwili otwarcia spadku i ma charakter obligacyjny. Może też przysługiwać wspólnie kilku osobom. Pozostaje ono bez wpływu na uprawnienia dalej idące, a wynikające np. z umowy najmu lokalu mieszkalnego lub ze spółdzielczego prawa do lokalu”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postępowanie spadkowe

Dlatego też, na podstawie powyższych przepisów, może Pani korzystać ze wspólnie zajmowanego mieszkania bez skrępowania przez 3 miesiące od otwarcia spadku, a więc od śmierci męża. W dalszej części obowiązani Państwo będą do przeprowadzenia postępowania spadkowego po mężu i działu spadku z jego spadkobiercami. Nikt więc nie może Pani wyrzucić z mieszkania, albowiem posiada Pani swój udział w masie spadkowej, konieczne jednak będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego po zmarłym i ewentualny dział spadku, a więc stosownie do Pani woli – jeżeli chce Pani zostać w lokalu i zatrzymać go dla siebie – spłacenie dalszych spadkobierców po mężu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Aneta i córka – przejęcie najmu mieszkania komunalnego po rozwodzie
Pani Aneta od wielu lat mieszkała w mieszkaniu komunalnym razem z córką, która była tam zameldowana od urodzenia. Po rozwodzie, Pani Aneta przeniosła się do innego lokalu, a jej dorosła córka została w pierwotnym mieszkaniu. Ponieważ córka regularnie opłacała czynsz i wszystkie koszty związane z lokalem, Pani Aneta złożyła wniosek do gminy o przekazanie najmu córce. Po długim oczekiwaniu, gmina zaakceptowała prośbę, umożliwiając córce przejęcie najmu.

Pani Barbara i córka – śmierć głównego najemcy
Pani Barbara od wielu lat była głównym najemcą mieszkania komunalnego, w którym mieszkała razem z córką. Gdy Pani Barbara zmarła, córka pozostała w mieszkaniu, gdzie zamieszkiwała przez całe życie. Zgłosiła się do gminy z wnioskiem o przejęcie umowy najmu. Urzędnicy, po przeanalizowaniu sytuacji i zameldowania córki na stałe, przyznali jej prawo do dalszego zamieszkiwania w tym lokalu.

Pani Maria i córka – przeprowadzka matki do nowego mieszkania
Pani Maria, będąc głównym najemcą mieszkania komunalnego, wyszła ponownie za mąż i przeprowadziła się do mieszkania męża. Jej dorosła córka pozostała w starym mieszkaniu komunalnym, gdzie była zameldowana od dziecka. Pani Maria złożyła wniosek do gminy o przekazanie najmu córce, ale gmina opóźniała wydanie decyzji. Po interwencji prawnika, urząd zgodził się na przepisanie najmu na córkę, ponieważ spełniała wszystkie warunki – zameldowanie, opłacanie rachunków i brak zaległości.

Podsumowanie

Przejęcie najmu mieszkania komunalnego przez córkę po matce jest możliwe, ale zależy od kilku czynników, takich jak zameldowanie, ciągłość zamieszkania oraz brak zaległości w opłatach. Ważne jest również odpowiednie złożenie wniosku do gminy oraz cierpliwość w oczekiwaniu na decyzję urzędników. W niektórych przypadkach konieczna może być dodatkowa interwencja prawna, aby przyspieszyć proces.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma dotyczącego najmu mieszkania, oferujemy profesjonalne wsparcie online – szybko i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać kompleksową pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda