Jednym z założeń Nowego Ładu jest pobudzenie gospodarki krajowej po zastoju spowodowanym stanem epidemii. W tym celu zaproponowano kilka interesujących rozwiązań dla przedsiębiorców, które możemy określić zbiorczo jako ulgi na nowe technologie. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Jeżeli chodzi o obecnie obowiązujący stan prawny to podatnicy podatków dochodowych mogą korzystać z następujących ulg związanych z nowymi technologiami:
Przede wszystkim należy wskazać, że obie te preferencje podatkowe dedykowane są dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.
Ulga B+R polega na tym, że podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w przypadku ulgi B+R wydatek poniesiony na działalność badawczo-rozwojową może zostać uwzględniony w rozliczeniu podatkowym dwukrotnie. Po pierwsze, następuje to w momencie ujęcia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. Po drugie, ten sam wydatek zostaje odliczony od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. W niektórych przypadkach podatnicy mogą odliczyć nawet 150% poniesionego wydatku.
Jeżeli chodzi natomiast o ulgę IP BOX, to jest to preferencja podatkowa pozwalająca na zastosowanie niższej stawki podatku. Jak bowiem możemy przeczytać w art. 30ca ust. 1 ustawy PIT – podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
Obie powyższe preferencje podatkowe mają zostać utrzymane po wprowadzeniu Nowego Ładu. Zmianą na korzyść podatników ma natomiast być możliwość zastosowania odliczenia kosztów kwalifikowanych z tytułu działalności badawczo-rozwojowej.
WAŻNE!
Pakiet ulg na nowe technologie w ramach Nowego Ładu zakłada pozostawienie aktualnie obowiązującej ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz ulgi IP BOX (preferencyjnej stawki podatku do dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej).
Tego rodzaju preferencja będzie dedykowana przedsiębiorcom, którzy zajmują się tworzeniem prototypów dotychczas nieistniejących na rynku, a więc wynalazków oryginalnych i niepowtarzalnych.
Ulga na prototyp to preferencja podatkowa zakładająca możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na jego wytworzenie (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów nowe regulacje mają zawierać precyzyjnych katalog wydatków, których poniesienie będzie uprawniać do skorzystania z ulgi na prototyp.
Ulga przewidziana dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową i zatrudniających pracowników do jej wykonywania. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy potrącane od dochodów (przychodów) ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników.
Ulga na robotyzację dotyczyć ma przedsiębiorstw produkcyjnych, które planują zakup robotów przemysłowych. W ramach tej ulgi będzie istniała możliwość odliczenia od dochodu dodatkowych 50% kosztów zakupu robota, a także wydatków związanych z jego instalacją, zakupem potrzebnego do jego działania oprogramowania oraz odpowiednim przeszkoleniem pracowników. Co więcej wydatki na robotyzację produkcji mają zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w 150% poniesionego wydatku.
WAŻNE!
Nowe rozwiązania w ramach ulgi na nowe technologie w ramach Nowego Ładu zakładają takie preferencje, jak: ulga na prototyp, ulga na robotyzację oraz ulga na zatrudnianie innowacyjnych pracowników.
Nadal podatnicy muszą czekać na konkretyzację zapowiedzianych ze strony obozu rządzącego zmian. Z ostatnio dostępnych informacji wynika, że przygotowywane są pierwsze projekty nowelizujące ustawy podatkowe. Z pewnością wielu przedsiębiorców będzie zainteresowanych nowymi rozwiązaniami w zakresie ulg na nowe technologie, o czym będziemy na bieżąco informować.
Świadczymy pomoc prawną w sprawach podatkowych, przygotowujemy pisma do sądów i urzędów. Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami...
>> więcej informacji o autorze