Jednym z bardzo ciekawych rozwiązać, które miało za zadanie pobudzenie gospodarki, jest przyjęta na początku 2019 r. ulga IP BOX. Ta potoczna nazwa odnosi się do określonej preferencji podatkowej w zakresie określonego rodzaju działalności. Tym, którzy jedynie słyszeli o uldze IP BOX, warto przedstawić jej podstawowe założenia oraz mechanizm działania. Może bowiem okazać się, że któryś z naszych czytelników spełnia kryteria do skorzystania z ulgi IP BOX.
Regulacje dotyczące ulgi IP BOX znalazły się zarówno w ustawie PIT, jak i ustawie CIT. Z uwagi na praktycznie identyczną treść tych przepisów w obu ustawach w dalszej części będziemy odwoływać się do zapisów ustawy PIT.
Na wstępie należy jednak wskazać, że to, co potocznie nazywamy ulgą IP BOX, w rzeczywistości nie jest ulgą podatkową w ścisłym tego słowa znaczeniu. Spełnienie warunków określonych w przepisach regulujących IP BOX pozwala na skorzystanie z preferencyjnej – obniżonej – stawki podatkowej.
Jak bowiem czytamy w art. 30ca ust. 1 ustawy PIT – podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Powyższy przepis określa nam zatem, że z preferencyjnej stawki podatku może korzystać podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Ponadto w ramach tej działalności gospodarczej podatnik musi osiągać dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
WAŻNE!
Ulga IP BOX, będąca de facto preferencyjną 5% stawką podatku, przysługuje podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. W rezultacie z ulgi IP BOX nie może skorzystać osoba osiągająca dochody w ramach umowy o pracę czy umowy zlecenia.
W dalszej kolejności należy wskazać, że nie każdy wypracowany przez przedsiębiorcę dochód będzie uprawniał do ulgi IP BOX. Musi to być bowiem dochód wynikający z prowadzenia działalności w zakresie kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej został wymieniony w art. 30ca ust. 2 ustawy PIT, gdzie wskazano, że są to:
Zatem podatnik musi prowadzić działalność określonego rodzaju, aby zostały spełnione warunki określone w przepisach i uprawniające do preferencyjnej stawki podatku. Kwalifikowane prawo własności intelektualnej, które korzysta z ulgi IP BOX, musi spełniać trzy łączne warunki:
Co istotne, kluczowe jest tutaj prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, w której co do zasady wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, a także wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów (usług) oraz procesów i technologii produkcji. Istotne jest również, aby taka działalność miała charakter twórczy. Należy przez to rozumieć aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.
WAŻNE!
Do skorzystania z ulgi IP BOX uprawnia wyłącznie uzyskiwanie dochodu w ramach działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wykreowania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Jak już zdążyliśmy wskazać, z ulgi IP BOX mogą korzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy osiągają dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Co istotne, ustawy podatkowe zawierają dokładne określenie, kiedy mamy do czynienia z tego rodzaju prawem własności. Jak bowiem podaje art. 30ca ust. 7 ustawy PIT – dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód, który został osiągnięty:
WAŻNE!
Z obniżonej, 5-procentowej stawki podatku dochodowego korzysta podatnik osiągający konkretny dochód z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przeważającej mierze będzie tu chodziło o przeniesienie praw autorskich bądź o udzielenie licencji do tychże praw.
Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi IP BOX, muszą być świadomi, że art. 30cb ustawy PIT wymaga od nich prowadzenia osobnej ewidencji w tym zakresie. Zgodnie z przedstawionymi tam zasadami, owa odrębna ewidencja musi zawierać wyodrębnienie kosztów oraz przychodów osiąganych z tytułu praw własności intelektualnej.
Co jednak bardzo istotne, wyklucza możliwość skorzystania z ulgi IP BOX sytuacja, gdy podatnik tę odrębną ewidencję zakłada i uzupełnia dopiero na koniec roku. Trzeba pamiętać, że ewidencja musi być prowadzona na bieżąco, na co też wskazuje treść interpretacji Dyrektora KIS z dnia 18.10.2019r., nr 0115-KDIT2-1.4011.312.2019.2.KK, w której czytamy, że rzetelne dokumentowanie wszystkich operacji finansowych dotyczących IP BOX nie może bowiem polegać na zaewidencjonowaniu i wyodrębnieniu ich na koniec okresu rozliczeniowego. Stworzenie w przyszłości odrębnej ewidencji tylko po to, aby wypełnić obowiązek wynikający z powołanego przepisu, nawet w sytuacji kiedy na jej podstawie możliwe będzie prawidłowe określenie podstawy opodatkowania stawką 5%, przekreśla uprawnienie do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów.
Z naszych dzisiejszych rozważań warto zapamiętać, że ulga IP BOX jest rodzajem preferencyjnego opodatkowania, gdzie przy założeniu spełnienia warunków ustawowych podatnik prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze stawki 5%. Co jednak istotne, tego rodzaju obniżona stawka nie ma zastosowania do każdego rodzaju dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę lecz jedynie do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Chcesz skorzystać z porady podatkowej przygotowanej przez prawnika, bez konieczności wychodzenia z domu? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami...
>> więcej informacji o autorze